Александрийската библиотека в контекста на Античността и модерното време III

 III.      МОДЕРНО СЪСТОЯНИЕ И КОРПУС НА БИБЛИОТЕКА АЛЕКСАНДРИНА 
                                       
Сградата на днешната библиотека Александрина е официално отворена през октомври 2002 г. Тя е конструирана да съхрани осемте милиона произведения поместени в седем каскадни нива. Колекциите са подредени така, че най-старите материали заемат най-ниските нива, като по този начин метафорично формират основите за по-късните произведения. В допълнение в структурата на библиотеката влизат други зали и помещения - Планетариум, библиотечно училище, информационен и изследователски център, изложбени зали, музейни сбирки, зали за дигитализация и консервация на редки и ценни книги и манускрипти, конферентни зали.

Самата сграда на библиотеката е впечатляващо архитектурно творение – тя се издига във формата на цилинър само на 40 м над Средиземно море. Покривът й е оформен като диск, който пропуска слънчевата светлина и е направен от алуминиеви и стъклени панели, наподобяващи микрочип. Една от външните стени на сградата е сътворена от 6 400 гранитни плочи с изобразени на тях символи от всички известни световни азбуки.

Към корпуса на сградата на библиотека Александрина принадлежат и четири самостоятелни музея:

-     Музеят посветен на египетския президент Ануар Садат.
-     Античният музей
Неговата сбирка е специално подбрана да освети богатсвото и мулти-културата на историята на Египет през всички епохи, представяйки произведения и артефакти от Древен Египет, Гръко-римско време, Коптско и ислямско изкуство. Музеят съхранява 1 133 артефакти и уникални находки, намерни в Александрия и околностите.
-     Музеят за ръкописи
-     Музеят "Историята на науката"

Мисията на новата библиотека „Александрина“ е да улови и възсатнови всемирния дух и ерудираност на оригиналната антична библиотека. Тя е много повече от библиотека, защото включва следните звена:

1.     Основен корпус на библиотеката, който съхранява милиони книги, и принадлежащите й филиали –като Франкофонската библиотека, Депозитната библиотека, библиотеката за карти и графики

2.     Включени са шест специализирани библиотеки:

-     Библиотеката за изкуство и мултимедия
-     Библиотеката на Таха Хюсеин за хора с нарушено зрение
-     Специализирана детска библиотека ( за деца до 11 години )
-     Библиотека за юноши ( от 12 до 16 години )
-     Библиотека за микрофилми
-     Библиотека за редки и ценни издания

3.     Копие на интернет архиви на Александрийската библиотека

4.     Културама – културна панорама, прожектирана на девет екрана –която е първата в света създадена мултимедийна технология девет-прожекторна интерактивна система.

5.      Тринайсет академични центъра:

-     Александрийски и Сердиземноморски изследователски център
-     Център за изследване на писменост и ръкописи
-     Център за специални проучвания и програми
-     Международно училище за информационни технологии и науки
-     Център за манускрипти
-     Център за документиране на културното и природно наследство
-     Александрийски център за еленистични проучвания
-     Център за демокрация и мирни цели
-     Център за изследователско развитие
-     Център за изследване и опазване на околната среда
-     Център за приложна лингвистика
-     Център за проучване на ислямската цивилизация и култура
-     Център за коптски проучвания

Допълнителни зали преставят 15 постоянни изложби, 4 галерии за изкуство, конферентен център. Библиотеката осъществява мечтата си да посреща около 1.5 милиона посетители годишно.

В исторически план почти всички архиви в Антична Александрия са съставени от папирусни свитъци. Не може да се определи точният им брой, поради различните сведения в различни исторически извори: те са 40 000 (според Сенека) и варират до 700 000 папирусни свитъка. Тези разлики силно навеждат на мисълта за грешка на преписвачите от гръцки.

Заключение

В момента библиотеката има водеща роля в разпространението на световното знание и международно значение с богатата си история и архив. 
                                              
          Целта на екипа от специалисти, работещи в Александрийската библиотека, е да съхранят духа на Античността в нея, като същевременно се концентрират върху основни приоритети като:

-     библиотеката да съхрани мисията си на културен прозорец към Египет.
-     да установи визията на Египет към света на знанието. 
-   има важна роля в съхранението и опазването на книжовното наследство в дигиталната ера.
-  да бъде център на знание, толерантност, междукултурен диалог и разбирателство.

Библиотеката в Александрия се стреми да се свърже отново с миналото и античното знание. Една от целите й е да запази архивите и културното наследство от миналото като създаде дигитални колекции, електронни бази данни и по този начин направи всички исторически документи, книги и ресурси по-достъпни за изследователите и ентусиастите в различните области на знанието.
И до днес Александрийската библиотека е пример за запазване на културните и книжовни ценности на човечеството, независимо от времето, промяната на епохите и моделите на добиване на знание и електронното преобразяване архивите. Тя запазва модела на една уникална културна приемственост от Античността до модерното време.

-----------------------------------------------


Библиография:

1.     Електронен сайт за история – (Eight legendary Ancient Libraries, by Evan Andrews, 2016) Статия „Осем легендарни антични библиотеки“ от Еван Андрюс/ 22.01.2018
2.     Електронен сайт на библиотека Александрина, Египет/ 22.01.2018
3.     Електронен сайт на енциклопедия „Британика“ на английски език/ 22.01.2018 (Мустафа Ел Абади, „библиотеката в Александрия“, Mostafa El-AbbadiLibrary of Alexandria”)
4.     Електронен сайт на енциклопедия „Британика“ на английски език/ 22.01.2018 (Bibliotheca Alexandrina)


© Нина Закария 
   "Библиотечни колекции" 

Приложения: 

Зали от музея "История на науката" 



Comments