Анализ на дигиталните колекции на Университетска библиотека I


Сградата на университетска библиотека впечатлява с красивата си барокова фасада, проектирана е заедно със Софийския университет през 1888, и е построена през 1933, където се помещава и до днес. Библиотеката е обявена за паметник на културата, и е най-голямата университетска библиотека в България.
Библиотеката притежава богат фонд – над 2 620 000 библиотечни единици, включително редки и ценни издания, периодика, научна и учебна литература.
Услугите, които предлага Университетска библиотека днес се увеличават значително, с въвеждането на дигиталните издания и електронни каталози. Повече от 30 000 читатели се обслужват ежегодно.

   Електронният каталог на библиотеката е разработен и проектиран на основата на софтуерната системата „Алеф“ (Aleph), където читателите имат достъп до над 1 100 000 библиографски записа.  
Интегрирано разширено търсене е достъпно с услугата на Националния академичен своден каталог (NALIS), съдържащ над 3 108 000 библиотечни единици.
Могат да се ползват свободно и пълотекстови дигитализирани бази данни чрез каталога на НАБИС (NALIS)
Други услуги на Университетска библиотека са: заемане за дома, изготвяне на писмени библиографски справки, ползване на свободно достъпни електронни списания, услуги за хора в неравностойно положение, междубиблиотечно заемане, копиране и дигитализиране на документи.


I.             Цел на изследването

Да се запознае отблизо с дигталните колекции, архиви, електронните каталози и препратки на Университетска Библиотека; да изследва/ разгледа техните функции, параметри и начини на използване; да направи оценка на представената информация по признаците достъпност, яснота, функционалност, подробност, структурираност, обхват.

II.           Описание на електронния сайт на библиотеката

Сайтът на Университетска библиотека е ясно организиран, функционален и предлага лесен достъп до всички електронни ресурси. Целта на уеб сайта е да отговаря на основните изисквания и потребности на читателската аудитория, студенти и преподаватели от СУ, както и да представя цялостния облик на библиотеката с нейните звена, електронни каталози и услуги.
Основната страница – интерфейс на Ун. Библиотека представя информативните единици, структурирани по раздели – като актуална информация (за събития, изложби, новини, дарения), електронни ресурси (национален абонамент, годишен, месечен абонамент на библиотеката, безплатни ресурси), услуги за читателите. На сайта може да откриете също кратка история, летопис на библиотеката, често задавани върпоси, филиали, правилници за обслужване на читатели, адрес и контакти. Всяка една от страниците може да бъде споделена в социалните мрежи със специален линк.

   Настоящият анализ се фокусира върху наличието на дигитални колекции, които са богат ресурс и архив на библиотеката.

  1. Електронен каталог –описание

Електронният каталог на Университетска библиотека ползва софтуерната система „Алеф“. Тя има изчистен дизайн, който съчетава хармонично всички необходими съставки за електронно търсене на книги, справочни материали, периодика. Той съдържа следните раздели:
вход за регистрация на читатели, бази данни, преглед по азбучен ред, търсене, обратна връзка, резултати от търсенето, учебни ресурси. В полето за търсене читателят въвежда думата или фраза в съответсвие с търсеният документ. Може да търсите по думи от заглавие, автор, предметна рубрика, колекция, ISSN, ISBN или комбинация от всички категории. Много функционални са опциите за търсене в няколко бази данни и разширеното търсене. Включените бази данни се състоят от цялостния архив на всички библиотеки от мрежата на Ун библиотека, те са разпределени в групите: книги, периодични издания, статии, картографски издания, автореферати и дисертации, защитени в СУ, редки и ценни издания. Към тях е добавена и специалната колекция на електронна библиотека „Зограф“.
           Електронният каталог се характеризира с прецизни параметри на търсене, осъществено по признаците: език, вид на документа, от определена година, до определена година, филиал на библиотека. Езиците влизащи в състава на електронното търсене са: английски, български, датски, испански, исландски, италиански, македонски, немски, норвежки, полски, португалски, румънски, руски, словашки, словенски, сръбски, турски, унгарски, фински, френски, хърватски, чешки, шведски.

  1. Електронни ресурси

           Библиотеката разполага с богат набор от електронни ресурси на базата на национален, годишен, месечен специален абонамент, някои от които са със свободен достъп. Основните информационни платформи представени с подкрепата на Министерството на образованието и науката в Националния абонамент са следните, представени с оригиналните им заглавия на английски език:

-    Science Direct – база данни, съдържаща над 2500 списания, над 6000 книги от различни области.
-      SCOPUS – съдържа библиографии от над 15 000 списания от различни области (обществени науки, медицина, физика, социални науки)
-      Web of Knowledge (платформа на компанията Thomson Reuters) съдържа бази данни от 1985 до днес, в науките: биология, биохимия, екология, генетика, микробиология, океанология
-    Current Contents Connect – представя библиографска информация за публикациите във водещи научни списания, книги и уеб сайтове.
-   Data Citation Index – база с научно-изследователски данни и файлове от подбрани международни репозиториуми, позволяваща проследяване на цитиранията от тези данни.
-      KCIKorean Journal Database – от 1980 до днес, съдържа библиографска информация от научна литература от всички области на знанието, публикувана в Корея. (подържа се от Националната научно-изследователска фондация на Коря.
-      Medline (от 1950 до сега) – е водеща база данни в света на медицината и сродните науки. Създадена е от Националната библиотека по медицина в САЩ.
-     Scielo citation Index – (1997 до сега) е научно-изследователска база данни, която съдържа публикации във водещи периодични и онлайн издания с отворен достъп в Латинска Америка, Португалия, Испания, Южна Африка.

Университетска Библиотека има годишен и месечен абонамет, който включва голям брой академични информационни платформи от всички научни области. Някои от тя са: Ebook Central, Pro Quest, Alexander Street, JStore, Springer Link. Важно е да се спомене, че Университетската библ. съхранява изданията на Организацията на Обединените Нации, и предлага достъп до дигиталната платформа на ООН, която включва публикации в областите на международното право, човешки права, икономическо и социално развитие, изменения на климата, международен мир и сигурност, човешко здраве.

© Нина Закария 
    2018 
    

Comments